Munkaerő-kölcsönzés: egy másik alternatíva a munkaerő saját állományba vétele mellett

2025.03.06.

A munkaerő-kölcsönzés elterjedt alternatíva a hagyományos munkavállalói megoldások mellett. Bár igazi kultúrája az angolszász munkakultúrában van, Magyarországon is széles körben alkalmazott foglalkoztatási forma. Tapasztalataink szerint a munkaerő-kölcsönzést övező tévhitek és félreértések számosak, ezért logcikkünk célja, hogy választ adjon a leggyakoribb kérdésekre, és bemutassa, hogyan támogathatja a munkaerő-kölcsönzés a vállalatok hatékony működését.

Mi a munkaerő-kölcsönzés?

A munkaerő-kölcsönzés egy atipikus foglalkoztatási forma, hiszen néhány ponton eltér a munkajog általános szabályaiban foglaltaktól. Elsősorban akkor alkalmazzák, amikor a vállalatok rugalmas munkaerő-megoldásokat keresnek. Az angol terminológia szerint „temporary placement” vagy „personnel leasing” néven ismert.

A munkaerő-kölcsönzés szereplői

A munkaerő kölcsönzés folyamatában három kulcsszereplő vesz részt:

  1. A kölcsönbeadó cég: Az a vállalat, amely – igény szerint felkutatja – és/vagy saját állományba veszi a munkavállalót és kezeli annak munkaügyi és bérszámfejtési adminisztrációját a foglalkoztatás során (és utána is).
  2. A kölcsönvevő cég: Az a vállalat, amelynél a munkavállaló a tényleges munkát végez.
  3. A munkavállaló: Az a személy, aki megfelel a kölcsönvevő vállalat igényeinek és a kölcsönbeadó cég alkalmazza.

A munkáltatói jogokat a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő cég közösen gyakorolja.

A munkaerő-kölcsönzés folyamata

  1. Kapcsolatfelvétel: A kölcsönbeadó cég először felméri a kölcsönvevő cég munkaerő-igényeit és specifikus követelményeit.
  2. Toborzás és előszűrés: A kölcsönbeadó cég kiválasztja a legmegfelelőbb jelölteket, és bemutatja őket a kölcsönvevő cég számára.
  3. Interjúztatás és kiválasztás: A kölcsönvevő cég elvégzi a végső interjúkat, és kiválasztja a legalkalmasabb jelöltet.

Az első 3 lépés opcionális, hiszen nem minden esetben indul a folyamat toborzással. 

  1. Szerződéskötés és beléptetés: A kiválasztott jelölttel a kölcsönbeadó cég szerződést köt, és elvégzi a szükséges munkaügyi és adminisztratív teendőket, az egész beléptetési folyamatot levezényli, ezzel segítve a hatékony munkakezdést.
  2. Munkavégzés: A kölcsönzési idő alatt a kölcsönvevő cég gyakorolja a munkáltatói jogköröket a napi operatív funkciók tekintetében. A kölcsönbeadó cég pedig továbbra is kapcsolatban marad a munkavállalóval, és folyamatos támogatást nyújt a foglalkoztatáshoz kapcsolódó munkaügyi, munkajogi és bérszámfejtési kérdésekben.

A munkaerő-kölcsönzés előnyei a munkáltató cég számára

  • Gyors reagálás a munkaerő-igényekre: A munkaerő-kölcsönzés lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy rugalmasan és gyorsan reagáljanak a váratlan fellépő munkaerő-igényekre.
  • Vállalati HR osztály tehermentesítése: A kölcsönbeadó cég átvállalja a munkaügyi adminisztrációt, bérfizetést és egyéb feladatokat, ezáltal csökkentve a vállalat HR osztályának terheit.
  • Költséghatékonyság és rugalmasság: A kölcsönzött munkaerő bérköltségei szolgáltatási költségként jelentkeznek, így könnyebben tervezhetőek, és riportálhatóak.
  • Szezonális és ideiglenes munkaerő biztosítása: A munkaerő-kölcsönzés ideális választás szezonális vagy projekt alapú munkákhoz, de megoldás lehet, akár a hosszabb távú helyettesítésekhez, pl. kismamák munkájának átmeneti pótlására.

Extra előny a munkáltatónak: „Try and Hire” modell 

A „Try and Hire” modell lehetőséget biztosít a kölcsönvevő cégek számára, hogy ideiglenes kölcsönzés formájában először kipróbálják a munkavállalót, és amennyiben megfelel az elvárásoknak, állandó munkavállalóként alkalmazhatják őt. Ez a modell lehetőséget ad a vállalatoknak arra, hogy a munkavállalóról első kézből szerezzenek tapasztalatot, mielőtt hosszú távú elköteleződést vállalnának. Ugyanakkor motivációs elemként is beépíthető a cégnél eltöltött karrierútba az átvétel.

Munkaerő-kölcsönzés és munkaerő-közvetítés közötti különbség

A legfontosabb különbség a munkaerő kölcsönzés és a munkaerőközvetítés között az, hogy míg a munkaerőközvetítés esetén a munkavállaló közvetlenül a munkaadóval köt munkaszerződést, addig a munkaerő-kölcsönzés során a munkavállaló a kölcsönbeadó céggel áll munkaviszonyban.
A munkaerő-kölcsönzés szerepe a munkaerőpiacon
A munkaerő kölcsönzés rugalmas, költséghatékony és gyors megoldást kínál a vállalatok számára, lehetővé téve számukra, hogy gyorsan reagáljanak a munkaerő-piaci kihívásokra. Az innovatív HR megoldások között a munkaerő-kölcsönzés kiemelkedő szerepet játszik, támogatva mind a munkavállalók, mind a munkaadók érdekeit.

A témát illető szakmai kérdésekben forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeink bármelyikén.